De Biënnale van Venetië gaat van start!

Venetië Biënnale

De Biënnale van Venetië gaat van start!

Gepubliceerd door Davidsfonds op 9 mei 2026 om 09:00

Het is zover! De kunstwereld kijkt vandaag opnieuw richting Venetië, waar de 61ste editie van La Biennale di Venezia officieel haar deuren opent. Tot 22 november 2026 vormt de drijvende stad opnieuw het decor voor een van de meest toonaangevende internationale kunstmanifestaties ter wereld, met tentoonstellingen in de Giardini, het Arsenaal en op talloze locaties verspreid over de stad.

Deze editie draagt de titel In Minor Keys en werd bedacht door curator Koyo Kouoh. De Kameroens-Zwitserse curator overleed onverwacht in mei 2025, op 58-jarige leeftijd, nog vóór de opening van “haar” Biënnale. Toch besliste de organisatie, in overleg met haar familie, om de tentoonstelling volledig volgens haar visie te laten doorgaan. Op het moment van haar overlijden lag het curatoriële concept immers al grotendeels vast. Een internationaal team dat door Kouoh zelf werd samengesteld, werkte de tentoonstelling verder uit en houdt zo haar intellectuele en artistieke nalatenschap levend.

In Minor Keys: kunst die fluistert

De titel In Minor Keys vat de visie van deze editie goed samen. Kouoh gebruikte het muzikale begrip van de “mineurtonen” als metafoor voor kunst die niet schreeuwt, maar fluistert. Niet de grote bombast staat centraal, maar de kleine gebaren, de trage ritmes, de kwetsbaarheid, de stilte en de menselijke verbondenheid.

In haar curatoriële tekst schreef ze:

“Dit is een uitnodiging (…) om te vertragen en je af te stemmen op de frequenties van de minor keys. Want hoewel die vaak verloren gaan in de angstige kakofonie van de chaos die vandaag door de wereld raast, blijft de muziek voortbestaan: de liederen van zij die schoonheid creëren ondanks de tragedie.”

Met In Minor Keys wil Kouoh geen tentoonstelling maken die de wereldcrisissen simpelweg documenteert of illustreert. Ze pleit eerder voor een herverbinding met kunst als zintuiglijke, emotionele en menselijke ervaring. Die herverbinding vertaalt zich ook in de tentoonstelling zelf, die 111 deelnemers samenbrengt: kunstenaars, collectieven en organisaties uit verschillende continenten.

België op de Biënnale

Ook België laat zich dit jaar opmerken op de Biënnale. In het Belgisch Paviljoen vertegenwoordigen kunstenares Miet Warlop en curator Caroline Dumalin ons land met IT NEVER SSST. Daarmee krijgt performancekunst voor het eerst een centrale plaats in het Belgische paviljoen.

Naar de Biënnale met Davidsfonds Cultuurreizen

Ook zin gekregen om de Biënnale te ervaren? Davidsfonds Cultuurreizen organiseert drie reizen in het teken van dit internationale kunstenfestival. Twee reizen zijn ondertussen al volzet, maar voor één reis zijn er nog plaatsen beschikbaar:

• 22 tot 27 mei met Dimitri De Maesschalck (volzet) 
• 11 tot 15 september met Christiane Struyven (volzet) 
• 9 tot 13 oktober met Stefan Annerel (nog enkele plaatsen vrij)

Ook de reisleiders kijken er alvast reikhalzend naar uit!

Dimitri De Maesschalck:

“Het leukste aan de Biënnale is dat ze telkens opnieuw kan verrassen. Wat hebben kunstenaars, curatoren en landen dit keer zoal te zeggen over onze wereld? Uiteraard zitten er tussen de haast krankzinnige hoeveelheid kunstwerken ook minder geslaagde projecten, en gelukkig maar, want dan is er stof tot discussie. En dit alles uiteraard tegen het (onwaarschijnlijke) decor van (waarschijnlijk) de mooiste stad op aarde.”

Christiane Struyven:

“De Biënnale van Venetië bezoeken is even heerlijk als leerrijk. Je leeft even op een wolk en houdt tegelijkertijd de vinger aan de pols over wat er in de wereld leeft dankzij de hedendaagse kunst.”

Stefan Annerel:

“De Biënnale stelt zelden teleur. Elke editie brengt nieuwe ideeën, perspectieven en gesprekken samen op één unieke plek. En zelfs wanneer de tentoonstellingen sluiten, blijft de magie bestaan, want dan is er altijd nog Venetië zelf, met haar kanalen, pleinen en tijdloze sfeer.”

Stefan kijkt er in het bijzonder naar uit om de Davidsfonds-groep mee te nemen naar tentoonstellingen van onder meer Barry X Ball, Amoako Boafo, Lorna Simpson, Anish Kapoor en Jenny Saville, evenals naar de Fondazione Dries Van Noten.

Ontdek de Biënnale met Stefan Annerel >

Labels: